مشاوره تحصیلی: رئیس دیوان عدالت اداری می‌گوید چنانچه در آزمون سراسری مورد باشد که بر خلاف حکم دیوان عدالت، سابقه تحصیلی را تاثیر بدهند، قطعا برخورد کرده و اقداماتشان ابطال می‌شود.

 حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم در خصوص اظهارنظر اخیر رئیس سازمان سنجش مبنی بر اجرای حکم دیوان درباره تاثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی پس از وصول پاسخ استفساریه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: انتظار ما از مسئولان اجرایی این است که برابر قانون تمکین کنند. دستگاه‌های اجرایی مکلف به اجرای قانون اعم از قوانین مصوب مجلس یا آرایی که در مسیر قانونی صادر شده، هستند.

مشاوره تحصیلی:  دکتر ابراهیم خدایی افزود: رای دیوان عدالت درباره تاثیر ۲۵ درصدی معدل سال سوم متوسطه در کنکور رای به ابطال قانون مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو نیست بلکه رای به ابطال بندی از این مصوبه به معنی تاثیر قطعی ۲۵ درصدی معدل در سنجش و پذیرش است. وی افزود: برعکس آنچه که در رسانه ها عنوان شده است ابطال قانون سنجش و پذیرش نیست و تنها بندی از این قانون ابطال شده است.

مشاوره تحصیلی : دیوان عدالت اداری بند 2 مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در  ششم آذر 1392 مبنی بر تاثير نتيجه امتحان نهایی سال آخر در آزمون سراسری ابطال کرد.

به گزارش سایت دیوان عدالت اداری رای دیوان و تاریخچه موضوع به شرح زیر می باشد :

رأی هيأت عمومي : مطابق مواد 1 و10 و تبصره های ذیل ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ٬10/6/1392 نتيجه امتحان سه سال آخر دوره متوسطه که به صورت سراسری و نهایی برگزار شده باشد در آزمون سراسری ورود به دانشگاهها و مراکز آموزش عالی قابل تاثير می باشد و در صورت تحقق شرط مصرح در تبصره 5 ماده 5 قانون٬ امکان اجرای قانون فراهم است. نظر به این که در بند 2 مصوبه مورخ 6/9/1392 شورای سنجش و پذیرش دانشجو٬ قبل از تحقق شرایط قانونی از حيث برگزاری آزمون نهایی برای 3 سال آخر دوره متوسطه٬ صرفاً در خصوص تاثير نتيجه امتحان نهایی سال آخر در آزمون سراسری اتخاذ تصميم شده است٬ این بند از مصوبه٬ مغایر احکام قانونی فوق الذکر است و به استناد بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکيلات و آیين دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می شود.