مشاوره تحصیلی: در این ویدیو توضیح داده ایم که دانش اموزان دوازدهمی که داوطلب شرکت در ازمون سراسری هستند چگونه بین کلاس های مدرسه و خصوصی و همچنین آزمون های ازمایشی هماهنگی ایجاد کنند و براساس اولویت برنامه ریزی کنند.
مشاوره تحصیلی: روش برنامه ریزی روزانه یکی از مناسب ترین روش های برنامه ریزی ریزی برای دانش آموزانی است که در یک پایه درس می خوانند. دانش آموزان پایه های یازدهم، دهم، نهم و ... می توانند از این روش استفاده نمایند.

مشاوره تحصیلی: امروز ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹ است و تا زمان اعلام‌شده برای برگزاری کنکور یعنی ۳۰ و ۳۱ مرداد حدود ۳۵ روز باقیمانده است. برای دانش آموزان کنکوری این دوران به دوران جمع‌بندی معروف است و به‌طور معمول باید چند کار انجام بدهند اما کیفیت و کمیت این کارها نیز مهم است که در این ویدیو به آن‌ها اشاره می‌شود: 
لینک ویدیوی 8 دقیقه ای در آپارات

مشاوره تحصیلی: نقشه راه کنکور یعنی آگاهی از اینکه درس های پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در چه زمان هایی بخوانیم و جمع بندی کنیم. به عبارت دیگر یعنی نقشه کلی برای موفقیت در کنکور که در چه زمان هایی چه پایه هایی بخوانیم و در نهایت برای کنکور آماده شویم. در ویدیوی 23 دقیقه ای می توانید با نقشه راه کنکور آشنا شوید.

مشاهده ویدیوی نقشه راه کنکور در آپارات

مشاوره تحصیلی: یکی از مباحث مهم برای دانش آموزان کنکوری، مبحث «جمع بندی» است و هر چه به کنکور نزدیک تر می شویم این موضوع پر رنگ تر می شود. جمع بندی یعنی کلیۀ برنامه ها و فعالیت هایی که منجر به تسلط بر محتوای کتاب های درسی می شود و دانش آموز را برای موفقیت در امتحانات پایانی و کنکور آماده می کند. در این نوشته به روش ها، زمان ها و منابع جمع بندی اشاره می شود.

در یک ویدیوی 10 دقیقه ای این موضوع را یاد بگیرید. 
لینک دانلود ویدیو از سامانه آزمون سراسری فارس

لینک مشاهده ویدیو در آپارات

مشاوره تحصیلی: در یک ویدیوی هفت دقیقه ای به همراه یک فایل اکسل، روش ساده ای برای برنامه ریزی کنکوری و غیر کنکوری توضیح داده شده است. با گوش دادن به این هفت دقیقه حتی بدون فایل اکسل و با استفاده از یک جدول ساده (مطابق توضیحات ویدیو) می توانید برای خودتان برنامه ریزی کنید.

این روش برنامه ریزی پیش از این توسط برخی از دانش آموزان برتر کنکور ـ که یک نمونه از آن در فیلم به آن اشاره شده ـ مورد استفاده قرار گرفته است.

مشاهده ویدیو در صفحه آپارات

لینک دریافت فایل اکسل

 

مشاوره تحصیلی: راهبردِ برنامه ریزی برای دانش آموزان دوازدهمی نه تنها در هر بازۀ زمانی مهم است بلکه برای هر دانش آموز نیز متناسب با شرایطی که دارد متفاوت است! یکی از این بازه های زمانی مهم امتحانات نوبت اول است؛ در این دوره در مدارس امتحانات نوبت اول (عمدتا به صورت تشریحی) برگزار می شود و موسساتی هم که آزمون های آزمایشی برگزار می کنند (مثل گزینه دو، قلم چی، گاج و سنجش) اواخر دی ماه آزمون های جمع بندی نوبت اول دوازدهم را (به صورت چهار گزینه ای) برگزار می کنند؛ علاوه براین حد اقل نیمی از درس های پایه هم که از اول مهر در برنامۀ آزمون های آزمایشی بوده در همین دوره یا اندکی دیرتر (حد اکثر نیمۀ بهمن) باید جمع بندی شود؛ در مجموع یعنی نیمی از کنکور!

مشاوره تحصیلی: یکی از عوامل موفقیت تحصیلی، برنامه ریزی صحیح و منطقی است[1]و نوشتن برنامه مستلزم آگاهی از روش برنامه ریزی اما برخی از دانش آموزان با وجود آگاهی از این موضوع، نمی توانند برای خودشان یک برنامۀ درست و حسابی بنویسند؛ حال پرسش این است: علاوه بر آگاهی از روش برنامه ریزی، برای نوشتن یک برنامۀ خوب به چه نکات دیگری باید توجه کرد؟ برای پاسخ به این پرسش چند نکته یاد آوری می شود:

مشاوره تحصیلی: مشاوران تحصیلی و دانش آموزان عزیز کنکوری و دانش آموزان پایه های یازدهم، دهم، نهم و ...می توانند پاورپوینت های آموزش برنامه ریزی کنکوری (در رشته های انسانی، تجربی، ریاضی) و تک پایه را همراه با فورم های مورد نیاز برای نوشتن برنامه از سامانه آزمون سراسری فارس (قسمت آموزش برنامه ریزی کنکور و تک پایه) در یافت نمایند.

یادآوری می شود دانش آموزان دوازدهمی یا داوطلبان کنکور (انسانی، تجربی و ریاضی)  می توانند برای تنظیم برنامه هفتگی از سامانه برنامه ریزی آنلاین باور هم استفاده نماید. (برای استفاده از این سامانه ابتدا راهنمای برنامه را به طور دقیق مطالعه کنید)

مشاوره تحصیلی: پس از انتشار کتاب «راهنما و کتاب کار برنامه‌ریزی درسی کنترل» در آذر1395 که مورد استقبال و استفاده برخی رتبه‌های برتر کنکور قرار گرفت این بار با پیشنهاد جمعی از «مشاوران سمپاد فارس» همان کتاب را به‌صورت خلاصه‌تر و جمع‌وجور تر به‌صورت یک دفترچه منتشر کرده‌ایم.

روش برنامه‌ریزی روزانه روشی آسان و درعین‌حال مؤثر و مفید است؛ در این روش دانش‌آموز بر اساس درس معلم و آزمون‌های آزمایشی برنامه روزانه خود را تنظیم می‌کند. بزرگ‌ترین امتیاز این روش آن است که دانش‌آموز به‌طور مستقل می‌تواند برنامه‌ریزی کند و برنامه به‌صورت واقعی‌تر و دقیق‌تر تنظیم می‌شود.

برای آسان‌تر شدن کار داوطلبان کنکور می‌توانند قبل از برنامه روزانه یک جدول هفتگی برای تقسیم ساعت‌های هر درس در هفته تنظیم نمایند. معتقدم با هر روش برنامه‌ریزی و هر نوع جدول دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور از برنامه روزانه استفاده نمایند. نمون برگ برنامه روزانه (برای همه پایه ها)

مشاوره تحصیلی : با توجه به اهمیت استفاده از هفته آخر اسفند و تعطیلات نوروزی، برای دانش آموزان دهمی و بخصوص یازدهمی مراحل تنطیم برنامه همراه با یک برگه pdf برای نوشتن برنامه و نیاز سنجی و نیز یک فایل اکسل برای سهولت در تنطیم برنامه تقدیم می شود:

اول) وقت مفید خود را جهت مطالعه در هر یک از روزهای تعطیل در ردیف وقتِ مفید (ردیف سوم جدول) از 24 اسفند تا 15 فروردین بنویسید.

دوم) جمع کل وقت‌های مفید را در ستون آخرِ ردیف سوم بنویسید.

سوم) ساعت موردنیاز هر درس را در ستون آخر روبروی نام درس مربوط بنویسید. برای مشخص کردن ساعت مور نیاز هر درس به ترتیب اولویت عمل کنید: 1- مباحث یا فصل‌هایی که از نوبت اول یا دوم به‌خوبی نخوانده‌اید 2- تمرین و تکرار و تست مطالب خوانده شده 3- دانش آموزان پایه یازدهم درصورتی‌که تکالیف دو مورد قبل را انجام داده اند می‌توانند چند درس پایه دهم را همراه با تست بخوانند.  

چهارم) وقت هر درس را در طول روزهای برنامه تقسیم کنید.

دریافت نمون برگ pdf  برای نوشتن برنامه و نیاز سنجی

دریافت فایل اکسل برای سهولت در تنطیم برنامه

 

مثال: ساعت موردنیاز برای درس فیزیک2 را این‌گونه مشخص نمایید:                                                                                                                                         

نام درس

فصل/ بخش/ درس

نوع تکلیف (مطالعه، تست، تکرار و ...)

وقت لازم

فیزیک2

بخش 3 / مغناطیس و القای الکترومغناطیس

مطالعه و تست

8 ساعت

 

رزاق خواجه زاده – مشاور تحصیلی

اسفند 1397

مشاوره تحصیلی: مراحل تنظیم برنامه‌ برای تعطیلات نوروزی ویژه‌ی دانش آموزان پایه‌های دهم و یازدهم: الف- وقت مفید خود را جهت مطالعه در هر یک از روزهای تعطیل در ردیف وقتِ مفید (ردیف سوم جدول) از 24 اسفند تا 12 فروردین بنویسید. ب- جمع کل وقت‌های مفید را در ستون آخرِ ردیف سوم بنویسید. ج- ساعت موردنیاز هر درس را در ستون آخر روبروی نام درس مربوط بنویسید. برای مشخص کردن ساعت مور نیاز هر درس به ترتیب اولویت عمل کنید: 1- مباحث یا فصل‌هایی که از نوبت اول یا دوم نخوانده‌اید 2- پیش‌نیاز احتمالی مباحث از پایه‌ی قبل 3- تست زدن (تشریحی+ چهارگزینه‌ای) از مباحث یا فصل‌هایی که اصلاً تست نزده‌اید 4- تکرار درس‌ها و مباحث خوانده‌شده 5- دانش آموزان پایه یازدهم درصورتی‌که در چهار مورد قبل کامل هستند می‌توانند دو یا سه درس اختصاصی پایه دهم را همراه با تست بخوانند. دـ وقت هر درس را در طول روزهای تعطیل تقسیم کنید. 

دریافت فایل جدول برنامه ریزی 

مشاوره تحصیلی: مراحل برنامه ریزی برای امتحانات نوبت اول : 1- مشخص کردن زمانی که برای امتـحان هر درس در اختیار دارید. برای این کار ساعت های شروع و پایان مطالعه در اوقات صبح، عصر و شب را مشخص کنید.

 ³میزان ساعت های مطالعه ی برای هر درس بستگی به نیاز، توانایی و  سختی و سادگی درس دارد.

2-تقسیم بندی محتـوای هر کتـاب در زمانی که در اختیار دارید برای مطالعه، تکرار و امتحان کردن خود :

مشاوره تحصیلی: یکی از سوال های مهم دانش آموزان به ویژه داوطلبان آزمون سراسری این است که چگونه و در چه زمان هایی مطالب درسی را تکرار کنیم. مقاله­ی «چگونگی و زمان های تکرار مطالب درسی» در پی پاسخ به این سوال است که تکرار مطالب درسی چگونه باشد و در چه زمان هایی انجام شود.در ادامه فایل pdf مقاله را که در روزنامه طلوع در دو قسمت چاپ شده است تقدیم می شود:

دریافت فایل pdf قسمت اول

منبع: روزنامه طلوع، شماره 2128 دوشنبه 27 آذر صفحه5

دریافت فایل pdf قسمت دوم

منبع: روزنامه طلوع شماره 2129 سه شنبه 28آذر صفحه 5

رزاق خواجه‌زاده، مشاور مدارس نمونه دولتی غزال و استعدادهای درخشان شهید دستغیب 1 شیراز

مشاوره تحصیلی: یکی از مهمترین اهداف آزمون های آزمایشی، »آزمون برای یادگیری «است. بدین معنا که داوطلب پس از هر آزمون نتایج آزمون خود را در درس های مختلف بررسی و تحلیل می کند و دلایل پاسخ غلط و یا پاسخ ندادن به سوال های هر درس را مشخص و برای رفع نقاط ضعف خود تصمیم مناسب اتخاذ می کند. زمان تحلیل آزمون: بهترین زمان برای تحلیل آزمون نزدیکترین زمان بعد از بر گزاری آزمون است. پس از یک استراحتِ کافی نسبت به تحلیل آزمون اقدام کنید؛ این بدان دلیل است که شما در این زمان تمام مسایل مربوط به آزمون را در ذهن خود دارید و به طور دقیق علت نزدن یا غلط زدن سوال ها را می دانید و این موضوع برای تصمیم گیری های بعدی مهم است.

نکته ی مهم: قبل از تحلیل سوال های آزمون روحیه ی خودتان را تحلیل کنید و با هر نتیجه ای سعی کنید وضعیت روحی خود را تقویت نمایید. برای دریافت فایل کامل مقاله به صورت pdf  روی عبارت دریافت فایل کلیک کنید: دریافت فایل     دریافت فایل

مشاوره تحصیلی: در راستای طرح توانمندسازی داوطلبان آزمون سراسری جهت برنامه ریزی، جدول فهرست موضوعات درسی (شامل عناوین اصلی و فرعی برای مطالعه، صفحه، سطح موضوع، پیش نیاز و تعداد سوال در کنکور) که به همت دبیران و مدرسان گرامی تنظیم شده است به همه ی داوطلبانی که به توانایی های خود ایمان دارند تقدیم می گردد.

این اقدام در واقع مکمل یک روش برنامه ریزی است که دانش آموز به طور مستقل می تواند برنامه ی درسی خود را بر اساس طرح درس سالانه ی معلمان و برنامه ی سالانه ی آزمون های آزمایشیِ موسسه ای که انتخاب کرده تنظیم و اجرا نماید.