مشاوره تحصیلی: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان فارس در چهارم مرداد 1400 وبیناری با عنوان «نحوۀ انتخاب رشته دانشگاهی در گروه آزمایشی تجربی » برگزار نمود در اینجا ویدیوهای ضبط شده این وبینار در چهار قسمت تقدیم می شود:

قسمت اول: معرفی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بررسی نمونه کارنامه کنکور تجربی، معرفی سایت های مهم برای آگاهی از شانس قبولی  

https://www.aparat.com/v/ounQ9

 قسمت دوم: ظرفیت رشته ها و آمارهای مهم، روش های پذیرش دانشجو، معرفی دوره های دانشگاهی، کدام رشته ؟ کدام دانشگاه؟

مشاوره تحصیلی: در راستای روز معرفی دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان فارس وبیناری با موضوع نحوۀ انتخاب رشته دانشگاهی در گروه آزمایشی علوم تجربی در چهارم مرداد1400 بر گزار نمود.

فایل پی دی اف وبینار:

http://eqiq.ir/images/entekhabreshteh/eqiqir-min.pdf

مشاوره تحصیلی: هفته معرفی مشاغل
⚖️ از رشته انسانی در کدام رشته ها و چه نوع دانشگاه هایی می توانید ادامه تحصیل دهید؟

◀️در چند سال گذشته روند گرایش به رشته انسانی رو به افزایش بوده است؛ به طوری که تعداد داوطلبان این رشته از 167046 در سال ۱۳۹۶ به 314495 در سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده یعنی در طول چهار سال دو برابر شده است. ادمه ...

مشوره تحصیلی : هفته معرفی مشاغل

?️ از رشته ریاضی در کدام رشته ها و چه نوع دانشگاه هایی می توانید ادامه تحصیل دهید؟

◀️رشته ریاضی یک از مهمترین و کاربردی ترین رشته های شاخه نظری است؛ در سال های نه چندان دور ریاضی از رشته های پرطرفدار شاحه نطری بود اما در چند سال اخیر تقاضا برای ورد به این رشته پر اهمیت کمتر شده است. ادامه ....

مشاوره تحصیلی: هفته معرفی مشاغل
♻️ از رشته علوم تجربی در کدام رشته ها و چه نوع دانشگاه هایی می توانید ادامه تحصیل دهید؟

◀️در سال های اخیر رشته تجربی پرطرفدارترین رشته در مقطع متوسطه دوم بوده است.

?اطلاع و آگاهی از ظرفیت های پذیرش رشته های پرطرفدار مثل پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، بینایی سنجی و ... امر بسیار مهمی است؛ همچنین در کنار این موضوع اطلاع از رتبه های لازم برای ورود به این رشته ها نیز اهمیت زیادی دارد. ادمه ...

مشاوره تحصیلی:در این ویدیو اهمیت امتحانات نوبت اول، روش برنامه ریزی و روش های مرور برای دانش آموزان پایه دوازدهم توضیح داده شده است.

مشاوره تحصیلی: وبینار نحوه انتخاب رشته دانشگاهی در گروه تجربی . این وبینار در 16 شهریور 1399 توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اداره کل آموزش و پرورش استان فارس در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید. در این وبینار در باره موضوعات زیر صحبت شده است: 

  • مقدمات (اهمیت و ملاک های انتخاب رشته،روش های پذیرش دانشجو، بررسی کارنامه ، بومی گزینی، آمار و اطلاعات و....)
  • مراحل انتخاب رشته (بررسی شانس قبولی و رتبه ها، استخراج رشته از دفترچه، اولویت بندی رشته ها و دانشگاه،تنظیم لیست نهایی)
  • ویدیوی تنظیم شده وبینار در سه قسمت تقدیم می شود (در آپارات): 
  • قسمت اول:
    https://www.aparat.com/v/XhU2r
  • قسمت دوم:
  • https://www.aparat.com/v/BfAnN
  • قسمت سوم: 
  • https://www.aparat.com/v/5Ib7Y

مشاوره تحصیلی: سؤال فوق ذهن بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، خانواده و مشاوران و ... را به خود مشغول ساخته است. برای روشن شدن موضوع چند مطلب را عرض می‌نمایم:

1- بر اساس نتایج کارنامه علمی آزمون سراسری در گروه آزمایشی علوم تجربی تعداد کل حاضرین در جلسه آزمون سراسری نودوهفت 570103 نفر بوده است؛ از طرفی بر اساس همین کارنامه‌ها تعداد داوطلبان منطقه یک 102152 نفر، منطقه دو 232145 نفر و منطقه سه 235806 نفر بوده که جمعاً می‌شود 570103 نفر؛ این بدان معناست که تمام داوطلبان سهمیه 25% و 5% علاوه بر سهمیه خود در منطقه یک و دو و سه هم گنجانده‌شده‌اند.

مشاوره تحصیلی: بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری به دنبال این هستند که بدانند رشته ی مورد علاقه ی آن ها در کدام دانشگاه، شهر، دوره ی تحصیلی (روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیر انتفاعی و...) وجود دارد و نحوه ی پذیرش دانشجو در رشته ی مورد نظر آن ها چگونه بوده است. برای پاسخگویی به این نیاز بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه شماره 2 آزمون سراسری سال1396 در گروه آزمایشی علوم تجربی، با استفاده از نرم افزاری که بر روی آدرس www.find.eqiq.ir قرار گرفته است می توانید علایق مورد نظر خود را جست و جو نمایید. این جست و جو می تواند به شکل های مختلف انجام شود؛ برای مثال می توانید بررسی کنید که سال گذشته در رشته ی پزشکی در دوره ی پردیس خودگردان، در کدام دانشگاه ها وشهرها و به چه تعداد دانشجو پذیرفته شده است.

یادآوری های مهم:

مشاوره تحصیلی: بر اساس تجربیات چندین ساله ی انتخاب رشته برای داوطلبان آزمون سراسری، راهنمای گام به گام انتخاب رشته در قالب یک فایل pdf و یک فایل پاورپوینت تقدیم می شود.

برای دریافت فایل pdf مقاله اینجا را کلیک کنید.

برای دریافت فایل پاورپوینت مقاله همراه با توضیحات بیشتر  و ذکر مثال اینجا را کلیک کنید. 

مشاوره تحصیلی: به یاری خداوند بزرگ کتاب «راهنما و کتاب کار برنامه‌ریزی درسی کنترل» که در نوع خود کاری جدید اما تجربه‌شده است در آذرماه 1395 منتشر شد. این کتاب حاوی مقالات متعدد و مرتبط با نیاز دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری است و از طرف دیگر کتابِ کار است یعنی دانش‌آموز می‌تواند برنامه‌ی روزانه‌ی خود را در آن بنویسد و فضای مناسب و کافی برای این کار در نظر گرفته‌شده است. روش برنامه‌ریزی در این کتاب «برنامه‌ی روزانه بر مبنای برنامه‌ی سالانه» است. روشی که پیش‌ازاین توسط برخی رتبه‌های تک‌رقمی و دورقمی امتحان شده و جواب داده است. امید که موردتوجه همکاران، دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری قرار گیرد.

بزرگ‌ترین امتیاز این روش آن است که دانش‌آموز به‌طور مستقل می تواند برنامه‌ریزی کند و برنامه به صورت واقعی‌تر و دقیق‌تر تنظیم می‌شود.

مشاوره تحصیلی : 1) براساس مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، از سال تحصيلي 941393 آن دسته از دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي كه فاقد پرديس خودگردان  مي باشند، مجاز هستند طبق ضوابط مصوب شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشكي، دانشجوي مازاد ظرفيت پذيرش نمايند.

مشاوره تحصیلی : مجموعه اطلاعاتی را که در این نوشته ارائه می شود، برگرفته از کتاب « انتخاب رشته، انتخاب آینده می باشد» که توسط سازمان سنجش کشور چاپ و توزیع شده است. اطلاعات مربوط به پذیرفته شدگان سال 1391 می باشد.

در این برنامه که در قالب فایل های اکسل ارائه شده است ، در سه گروه آزمایشی علوم انسانی ، علوم تجربی و ریاضی و فیزیک، انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری سال 1391 نشان داده می شود. به عبارت دیگر مشخص می گردد که طیف رتبه های مختلف داوطلبان آزمون سراسری کدام رشته ها و داتشگاهها انتخاب کرده اند.

مشاوره تحصیلی : یکی از مهمترین معیارهای انتخاب رشته آشنایی با رشته های تحصیلی (رشته شناسی) می باشد. در مورد هر رشته حداقل نسبت به چند مساله باید آگاهی داشه باشید : 

1- ماهیت رشته؛ چیستی و کار رشته 2- توانایی های علمی مورد نیاز برای تحصیل در رشته؛ یعنی در چه درس هایی باید توانمند باشند 3- توانایی های فارغ التحصیلا ن؛ یعنی چه کارهایی می توانند انجام دهند 4- بازار کار؛ یعنی دامنه فرصت های شغلی. به همین جهت در ادامه برخی از منابع آشنایی با رشته های تحصیلی به شما معرفی می شود :

مشاوره تحصیلی : كارنامه نتيجه نهايي آزمون سراسري سال 1393 داوطلبان مذكور با توجه به كد رشته محلهاي انتخابي متقاضيان برروي سايت سازمان سنجش آموزش كشور قرار گرفت. هريك از داوطلبان انتخاب رشته‌كننده اعم از داوطلباني كه فهرست اسامي آنان در رديف قبولشدگان نهايي رشته‌هاي متمركز آزمون سراسري سال 1393 اعلام شده و يا پذيرفته نشده‌اند، مي‌توانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش كشور ضمن مشاهده و پرينت كارنامه خود، از رتبة خود و آخرين رتبة قبولي در گروه آزمايشي و سهميه مربوط در هريك از كد رشته محلهاي انتخابي مطلع شوند.

مفهوم مندرجات کارنامه

قسمت اصلی کارنامه نتیجه نهایی سراسری از پنج ستون تشکیل شده است : 

ستون اول : ترتیب علاقه یعنی ترتیب رشته ها و دانشگاههایی که داوطلب در زمان انتخاب رشته اعلام نموده است.

مشاوره تحصیلی : عناوین رشته های «با آزمون» و «بدون آزمون» دانشگاه آزاد اسلامی 1393 را که از سایت دانشگاه آزاد اسلامی گرفته شده در فایل های زیر مشاهده کنید :

عناوین رشته های «با آزمون» دانشگاه آزاد اسلامی 1393

عناوین رشته های «بدون آزمون» دانشگاه آزاد اسلامی 1393

لازم به توضیح است که متقاضیان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی می توانند در رشته های با آزمون 20 رشته محل انتخاب نمایند و در هر یک از مجموعه های بدون آزمون 10 رشته محل انتخاب کنند. برای مثال یک نفر در رشته های بدون آزمون هم می تواند رشته ی حقوق (انسانی) هم زیست شناسی (تجربی) و هم مهندسی کامپیوتر (ریاضی) انتخاب کند. البته برای هر مورد نیاز به ثبت نام جداگانه می باشد!