مشاوره تحصیلی: پس از انتشار کتاب «راهنما و کتاب کار برنامه‌ریزی درسی کنترل» در آذر1395 که مورد استقبال و استفاده برخی رتبه‌های برتر کنکور قرار گرفت این بار با پیشنهاد جمعی از «مشاوران سمپاد فارس» همان کتاب را به‌صورت خلاصه‌تر و جمع‌وجور تر به‌صورت یک دفترچه منتشر کرده‌ایم.

روش برنامه‌ریزی روزانه روشی آسان و درعین‌حال مؤثر و مفید است؛ در این روش دانش‌آموز بر اساس درس معلم و آزمون‌های آزمایشی برنامه روزانه خود را تنظیم می‌کند. بزرگ‌ترین امتیاز این روش آن است که دانش‌آموز به‌طور مستقل می‌تواند برنامه‌ریزی کند و برنامه به‌صورت واقعی‌تر و دقیق‌تر تنظیم می‌شود.

برای آسان‌تر شدن کار داوطلبان کنکور می‌توانند قبل از برنامه روزانه یک جدول هفتگی برای تقسیم ساعت‌های هر درس در هفته تنظیم نمایند. معتقدم با هر روش برنامه‌ریزی و هر نوع جدول دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور از برنامه روزانه استفاده نمایند.

مشاوره تحصیلی : با توجه به اهمیت استفاده از هفته آخر اسفند و تعطیلات نوروزی، برای دانش آموزان دهمی و بخصوص یازدهمی مراحل تنطیم برنامه همراه با یک برگه pdf برای نوشتن برنامه و نیاز سنجی و نیز یک فایل اکسل برای سهولت در تنطیم برنامه تقدیم می شود:

اول) وقت مفید خود را جهت مطالعه در هر یک از روزهای تعطیل در ردیف وقتِ مفید (ردیف سوم جدول) از 24 اسفند تا 15 فروردین بنویسید.

دوم) جمع کل وقت‌های مفید را در ستون آخرِ ردیف سوم بنویسید.

سوم) ساعت موردنیاز هر درس را در ستون آخر روبروی نام درس مربوط بنویسید. برای مشخص کردن ساعت مور نیاز هر درس به ترتیب اولویت عمل کنید: 1- مباحث یا فصل‌هایی که از نوبت اول یا دوم به‌خوبی نخوانده‌اید 2- تمرین و تکرار و تست مطالب خوانده شده 3- دانش آموزان پایه یازدهم درصورتی‌که تکالیف دو مورد قبل را انجام داده اند می‌توانند چند درس پایه دهم را همراه با تست بخوانند.  

چهارم) وقت هر درس را در طول روزهای برنامه تقسیم کنید.

دریافت نمون برگ pdf  برای نوشتن برنامه و نیاز سنجی

دریافت فایل اکسل برای سهولت در تنطیم برنامه

 

مثال: ساعت موردنیاز برای درس فیزیک2 را این‌گونه مشخص نمایید:                                                                                                                                         

نام درس

فصل/ بخش/ درس

نوع تکلیف (مطالعه، تست، تکرار و ...)

وقت لازم

فیزیک2

بخش 3 / مغناطیس و القای الکترومغناطیس

مطالعه و تست

8 ساعت

 

رزاق خواجه زاده – مشاور تحصیلی

اسفند 1397

مشاوره تحصیلی: مراحل تنظیم برنامه‌ برای تعطیلات نوروزی ویژه‌ی دانش آموزان پایه‌های دهم و یازدهم: الف- وقت مفید خود را جهت مطالعه در هر یک از روزهای تعطیل در ردیف وقتِ مفید (ردیف سوم جدول) از 24 اسفند تا 12 فروردین بنویسید. ب- جمع کل وقت‌های مفید را در ستون آخرِ ردیف سوم بنویسید. ج- ساعت موردنیاز هر درس را در ستون آخر روبروی نام درس مربوط بنویسید. برای مشخص کردن ساعت مور نیاز هر درس به ترتیب اولویت عمل کنید: 1- مباحث یا فصل‌هایی که از نوبت اول یا دوم نخوانده‌اید 2- پیش‌نیاز احتمالی مباحث از پایه‌ی قبل 3- تست زدن (تشریحی+ چهارگزینه‌ای) از مباحث یا فصل‌هایی که اصلاً تست نزده‌اید 4- تکرار درس‌ها و مباحث خوانده‌شده 5- دانش آموزان پایه یازدهم درصورتی‌که در چهار مورد قبل کامل هستند می‌توانند دو یا سه درس اختصاصی پایه دهم را همراه با تست بخوانند. دـ وقت هر درس را در طول روزهای تعطیل تقسیم کنید. 

دریافت فایل جدول برنامه ریزی 

مشاوره تحصیلی: مراحل برنامه ریزی برای امتحانات نوبت اول : 1- مشخص کردن زمانی که برای امتـحان هر درس در اختیار دارید. برای این کار ساعت های شروع و پایان مطالعه در اوقات صبح، عصر و شب را مشخص کنید.

 ³میزان ساعت های مطالعه ی برای هر درس بستگی به نیاز، توانایی و  سختی و سادگی درس دارد.

2-تقسیم بندی محتـوای هر کتـاب در زمانی که در اختیار دارید برای مطالعه، تکرار و امتحان کردن خود :

مشاوره تحصیلی: یکی از سوال های مهم دانش آموزان به ویژه داوطلبان آزمون سراسری این است که چگونه و در چه زمان هایی مطالب درسی را تکرار کنیم. مقاله­ی «چگونگی و زمان های تکرار مطالب درسی» در پی پاسخ به این سوال است که تکرار مطالب درسی چگونه باشد و در چه زمان هایی انجام شود.در ادامه فایل pdf مقاله را که در روزنامه طلوع در دو قسمت چاپ شده است تقدیم می شود:

دریافت فایل pdf قسمت اول

منبع: روزنامه طلوع، شماره 2128 دوشنبه 27 آذر صفحه5

دریافت فایل pdf قسمت دوم

منبع: روزنامه طلوع شماره 2129 سه شنبه 28آذر صفحه 5

رزاق خواجه‌زاده، مشاور مدارس نمونه دولتی غزال و استعدادهای درخشان شهید دستغیب 1 شیراز

مشاوره تحصیلی: یکی از مهمترین اهداف آزمون های آزمایشی، »آزمون برای یادگیری «است. بدین معنا که داوطلب پس از هر آزمون نتایج آزمون خود را در درس های مختلف بررسی و تحلیل می کند و دلایل پاسخ غلط و یا پاسخ ندادن به سوال های هر درس را مشخص و برای رفع نقاط ضعف خود تصمیم مناسب اتخاذ می کند. زمان تحلیل آزمون: بهترین زمان برای تحلیل آزمون نزدیکترین زمان بعد از بر گزاری آزمون است. پس از یک استراحتِ کافی نسبت به تحلیل آزمون اقدام کنید؛ این بدان دلیل است که شما در این زمان تمام مسایل مربوط به آزمون را در ذهن خود دارید و به طور دقیق علت نزدن یا غلط زدن سوال ها را می دانید و این موضوع برای تصمیم گیری های بعدی مهم است.

نکته ی مهم: قبل از تحلیل سوال های آزمون روحیه ی خودتان را تحلیل کنید و با هر نتیجه ای سعی کنید وضعیت روحی خود را تقویت نمایید. برای دریافت فایل کامل مقاله به صورت pdf  روی عبارت دریافت فایل کلیک کنید: دریافت فایل     دریافت فایل

مشاوره تحصیلی: در راستای طرح توانمندسازی داوطلبان آزمون سراسری جهت برنامه ریزی، جدول فهرست موضوعات درسی (شامل عناوین اصلی و فرعی برای مطالعه، صفحه، سطح موضوع، پیش نیاز و تعداد سوال در کنکور) که به همت دبیران و مدرسان گرامی تنظیم شده است به همه ی داوطلبانی که به توانایی های خود ایمان دارند تقدیم می گردد.

این اقدام در واقع مکمل یک روش برنامه ریزی است که دانش آموز به طور مستقل می تواند برنامه ی درسی خود را بر اساس طرح درس سالانه ی معلمان و برنامه ی سالانه ی آزمون های آزمایشیِ موسسه ای که انتخاب کرده تنظیم و اجرا نماید.

مشاوره تحصیلی: در راستای طرح توانمندسازی داوطلبان آزمون سراسری جهت برنامه ریزی، جدول فهرست موضوعات درسی (شامل عناوین اصلی و فرعی برای مطالعه، صفحه، سطح موضوع، پیش نیاز و تعداد سوال در کنکور) که به همت دبیران و مدرسان گرامی تنظیم شده است به همه ی داوطلبانی که به توانایی های خود ایمان دارند تقدیم می گردد.

این اقدام در واقع مکمل یک روش برنامه ریزی است که دانش آموز به طور مستقل می تواند برنامه ی درسی خود را بر اساس طرح درس سالانه ی معلمان و برنامه ی سالانه ی آزمون های آزمایشیِ موسسه ای که انتخاب کرده تنظیم و اجرا نماید.

مشاوره تحصیلی: در راستای طرح خودتوانمندسازی داوطلبان آزمون سراسری جهت برنامه ریزی درسی، راهنمای تنظیم برنامه ی هفتگی ساعتی تقدیم می گردد. در این برنامه پس از آنکه دانش آموز ساعت مفید مطالعه ی خود را در هریک از روزهای هفته ثبت نمود، به طور آنی جمع ساعت مطالعه و سهم هر درس در هفته (در زیرگروهی که انتخاب کرده) مشخص می شود. سپس دانش آموز سهم هر درس را با توجه به نیاز و توانایی خود شخصی سازی می نماید (جمع ساعت شخصی سازی شده نباید از جمع ساعت مطالعه در هفته بیشتر شود)

و در مرحله آخر سهم هر درس را با توجه به ویژگی های آن درس در طول روزهای هفته تقسیم می نماید:

مشاوره تحصیلی: فیلم آموزش برنامه ریزی برای دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری بر اساس «راهنما و کتاب کار برنامه ریزی درسی کنترل» به روش «برنامه ی روزانه بر مبنای برنامه سالانه» در چند قسمت تقدیم می شود. هر چند که بخش اصلی فیلم برای همه ی پایه ها مشترک می باشد و فقط عناوین و ضریب درس ها در مثال ها متفاوت است در عین حال فیلم آموزش برنامه ریزی برای «داوطلبان آزمون سراسری» و «دانش آموزان سایر پایه های تحصیلی» به طور جداگانه تنظیم شده است تا در حد امکان همه ی دانش آموزان، هنرآموزان و داوطلبان آزمون سراسری بتوانند از آن استفاده نمایند.

 

↓↓فیلم آموزش برنامه ریزی درسی برای دانش آموزان متوسطه ی اول و دوم و هنر آموزان(غیر کنکوری)

لینک اصلی با حجم 25.2 مگابایت با پسوند mp4

لینک کمکی با حجم 37.1 مگابایت با پسوند wmv

 

↓↓فیلم آموزش برنامه ریزی برای داوطلبان آزمون سراسری در رشته ی علوم تجربی

لینک اصلی با حجم 36 مگابایت با پسوند mp4

لینک کمکی با حجم 54 مگابایت با پسوند wmv

 

↓↓فیلم آموزش برنامه ریزی برای داوطلبان آزمون سراسری در رشته ی ریاضی و فیزیک

لینک اصلی با حجم 39.5 مگابایت با پسوند mp4

لینک کمکی با حجم 57.6 مگابایت با پسوند wmv

 

♦یادآوری : داوطلبان آزمون سراسری در رشته ی علوم انسانی و یا هنر آموزان نیز می توانند از همین فیلم استفاده نمایند (فقط مثال ها و ضریب درس ها متفاوت می باشد)

لینک مرتبط  و معرفی مر اکز فروش کتاب راهنما و کتاب کار برنامه ریزی درسی کنترل