مشاوره تحصیلی:اداره کل آموزش‌وپرورش استان فارس در راستای ایجاد آمادگی نسبی در دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی «سامانه آزمون سراسری فارس» راه‌اندازی نموده تا مشاوران، معلمان و دانش آموزان بتوانند اطلاعات موردنیاز خود را از این سامانه دریافت نمایند.

مطالب این سایت در چند بخش به شرح زیر دسته‌بندی‌ شده است:

🔵 *توصیه های پایانی برای شرکت در آزمون سراسری1398*
 
◀مشاوره تحصیلی:  به نام آرامش‌دهنده قلب‌ها. کم کم به روز برگزاری آزمون سراسری نزدیک می‌شویم و مهم‌ترین چیزی که یک داوطلب به آن نیاز دارد این است: *آرامش، آرامش، آرامش.*
 
✅ *الف) برای آرامش:*
 
🔹 *تقویت تفکرات درست در برابر تفکرات نادرست:* به هراندازه که خوانده‌اید به خودتان اعتماد کنید و از خود انتظار مثبت و منطقی داشته باشید. از پیش گویی منفی، ذهن خوانی منفی، فاجعه سازی، قضاوت عجولانه و ... بپرهیزید.

مشاوره تحصیلی: تفکر «همه‌یاهیچ » ازجمله خطاهای شناختی است که می‌تواند یک داوطلب کنکور را دچار مشکل کند؛ تفکرات و خطاهایی مانند اینکه:

چون همه درس‌ها را تمام نکرده‌ام موفق نمی‌شوم! شواهد زیادی وجود دارد که این تفکر را نقض می‌کند و نادرستی آن را نشان می‌دهد؛ کافی است به کارنامه‌های داوطلبان سال‌های گذشته مراجعه کنیم.

اگر فلان درصد را در درس زیست یا ریاضی یا علوم و فنون نزنم موفق نمی‌شوم! کارنامه داوطلبان سال 1396 می‌دهد داوطلبانی بوده‌اند که در درس زیست و یا ریاضی (رشته ریاضی) 20% زده‌اند ولی رتبه زیر هزار کشوری کسب

مشاوره تحصیلی: آگاهی از فرمول و نحوه محاسبه نمره تراز یکی از موارد موردنیاز مشاوران، معلمان و دانش آموزان کنکوری می‌باشد و مانع از برداشت‌های نادرست راجع به تأثیر درس‌ها می‌شود.

 تراز چیست؟

تراز عددی است که جایگاه واقعی یک فرد در بین شرکت‌کنندگان در آزمون یک درس نشان می‌دهد.

مشاوره تحصیلی: یکی از سؤال‌هایی که این روزها ذهن دانش‌آموزان کنکوری را به خود مشغول ساخته این است که در فصل تابستان کدام پایه را بخوانند؟

در پاسخ به این سؤال در نگاه اول می‌توان گفت با توجه به تفاوت‌های فردی، پیچیدن یک نسخۀ واحد برای همۀ دانش‌آموزان و مدارس خطای آشکار است! هرچند که همۀ کنکوری‌های 99 پایه‌های دهم و یازدهم را پشت سر گذاشته‌اند اما همۀ آن‌ها ـ حتی برخی از کسانی که معدل بالا داشته‌اند ـ این دو پایه را به به‌صورت کنکوری (مطالعه، تست و تکرار) و با موفقیت طی نکرده‌اند؛ بنابراین هر دانش‌آموز یا مدرسه باید با توجه به شرایط و توانایی‌های خود در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

برخی از دانش‌آموزان، دبیران، مدارس، مؤسسات خصوصی و حتی اولیای دانش‌آموزان اصرار دارند در تابستان

مشاوره تحصیلی: گاهی اوقات درباره تأثیر یک درس در کنکور اغراق می‌شود و کسانی که اطلاع دقیقی از سازوکار محاسبه «نمره کل» کنکور ندارند مطالبی می‌گویند که با واقعیت فاصله دارد؛ برای مثال درباره تأثیر درس عربی در کنکور با این جمله که «عربی آسانسور کنکور است!» اغراق می‌شود اما هر درس و همین درس عربی در کنکور جایگاه خودش دارد و به‌نوبه خود از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به همین جهت با ذکر مثال دراین‌باره توضیح بیشتری داده می‌شود.

چند نکته:

مشاوره تحصیلی: پیک سنجش روز دوشنبه 27 اسفند 1397 در شماره 1118 آمار ثبت‌نام‌شدگان و تعداد کارت صادرشده برای آزمون سراسری 1398 به تفکیک زن و مرد، نظام و جدید  و سایر نظام ها و گروه آزمایشی را منتشر کرد. در این مطلب آمار منتشرشده به‌صورت نموداری تقدیم  می شود.

دو نکته:

اول: براي داوطلبان آزمون سراسري سال 1398 بر اساس نوع نظام آموزشي سایر نظام‌ها و نظام جدید (3-3-6)  دو نوع سؤال متفاوت تهيه مي‌شود اما پس از محاسبه نمره کل، رتبه‌بندی داوطلبان باهم انجام می‌شود و هر کس نمره کل بالاتری داشته باشد رتبه بهتری خواهد داشت.

مشاوره تحصیلی: نشست خبري آقاي دكتر خدايي، معاون وزير و رئيس سازمان سنجش آموزش كشور با موضوع «نحوه پذيرش دانشجو در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي براي سال 98» با حضور اصحاب رسانه و نمايندگان جرايد رأس ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 17 بهمن 97 برگزار شد.

در اين نشست، رئيس سازمان سنجش آموزش كشور ضمن بيان نحوة پذيرش دانشجو، به تشريح فرايند پذيرش با دو شيوة صرفاً براساس سوابق تحصيلي و پذيرش براساس آزمون و سوابق تحصيلي، زمان مراجعه داوطلبان به سايت سازمان، اعلام علاقه مندي به رشته هاي مورد نظر و ... پرداخت.

در پايان اين نشست، رئيس سازمان سنجش آموزش كشور درخصوص زمان و نحوة پذيرش دانشجو در آزمون هاي كارشناسي ارشد و دكتراي سال 98 نيز صحبت نمودند.

لینک :
دفترچه راهنماي ثبت نام و انتخاب رشته براي پذيرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصيلي در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذيرش سراسري - مهرماه سال 1398)

مشاوره تحصیلی: این روزها دوباره بحث «تأثیر سوابق تحصیلی» داغ شده است؛ مهم این است که به این موضوع واقع‌بینانه نگاه کنیم یعنی نه اینکه همه‌چیز سوابق تحصیلی است و نه اینکه سوابق تحصیلی را کم‌اهمیت جلوه دهیم. در رابطه با تأثیر سوابق تحصیلی در قالب یک کلیپ صوتی و تصویری مطالب زیر توضیح داده می‌شود:

 

🔻 اهمیت سوابق تحصیلی

مشاوره تحصیلی: پس از کش و قوس های فراوان سرانجام «شوراي سنجش و پذيرش دانشجو» در جلسه 14 آبان 97 تصمیم گرفت که سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور 1398 «تاثیر مثب» داشته باشد؛ به عبارت ساده تاثیر مثبت یعنی اگر سوابق تحصیلی به کنکور دانش آموز کمک کرد لحاظ شود و اگر کمک نکند بی خیال!

با وجود تاثیر مثبتِ سوابق تحصیلی دلایل زیادی وجود دارد که دانش آموزان باید نسبت به این موضوع حساس باشند:

1- اول اینکه سوابق تحصیلی (با تاثیر مثبت) حتی در رتبه های نسبتا خوب می تواند به دانش آموز کمک کند؛ برای مثال در کنکور 96 در رشته تجربی، داوطلبی (زن) با رتبه 2898 در منطقه یک به خاطر اینکه معدل 19.91 داشته است سوابق تحصیلی اش به کسب این رتبه کمک کرده است! و تاثیر مثبت اعمال شده است.

مشاوره تحصیلی: برنامه روزانه روشی در برنامه‌ریزی درسی است که دانش‌آموزان کنکوری و تک‌پایه می‌توانند با استفاده از این روش بر اساس برنامه درسی معلم و آزمون‌های آزمایشی به‌طور مستقل خودشان برنامه‌ریزی کنند؛ با استفاده از این روش در سال 1394 امیر حسینی دانش‌آموز مجتمع نمونه دولتی غزال توانست رتبه 3 منطقه و 5 کشور را در رشته ریاضی کسب کند؛ پس‌ازآن این روش توسط مشاور مدرسه سازمان‌دهی شد و به‌عنوان یک روش موفق و تجربه‌شده در «راهنما و کتاب کار برنامه‌ریزی درسی کنترل» معرفی شد. سال‌های بعد شماری از دانش‌آموزان دیگر این مجتمع آموزشی نیز از این روش استفاده نمودند و به موفقیت‌های چشمگیری هم دست یافتند.

مشاوره تحصیلی: تهران- ایرنا- استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه استرس کنکور با هیچ فشار روانی تجربه شده از سوی دانش آموزان قابل قیاس نیست، تاکید کرد: دانش آموزان برای بالا بردن ضریب موفقیت در کنکور، استرس نامتعارف را از خود دور کنند و مهارت‌های مدیریت اضطراب را به کار ببندند.

کنکوری‌ها مهارت‌های مدیریت اضطراب را هم فرا گیرند

داوطلبان روزهای هفتم و هشتم تیرماه با تکیه بر آموخته های خود در آزمون رقابتی کنکور شرکت می کنند، آزمونی که به گفته رضا رستمی، استرس و اضطراب نامتعارف از عوامل موفق نشدن دانش آموزان در آن است.

مشاوره تحصیلی: بر اساس اطلاعاتی که سازمان سنجش در پیک سنجش و دفترچه‌ی شماره دو انتخاب رشته سال‌های گذشته منتشر کرده است می توان گفت که ارزش نهایی هر درس طی سه مرحله مشخص می‌شود:

اول: محاسبه‌ی نمره خام یا درصدی که داوطلب در هر درس کسب می‌کند. برای محاسبه‌ی نمره خام در هر درس (تعداد پاسخ صحیح ضربدر 3) منهای (تعداد پاسخ غلط) تقسیم‌بر (تعداد کل سؤال‌های همان درس ضربدر 3) می‌شود.

 مشاوره تحصیلی: مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آمار ثبت نام داوطلبان در کنکور ۹۷ از پیشتازی دختران و داوطلبان گروه علوم تجربی در این دوره از کنکور خبر داد. حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: کنکور سراسری ۹۷ به منظور پذیرش دانشجو در دوره های روزانه، شبانه، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و همچنین در کدرشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.

وی افزود: مرحله اول ثبت نام در کنکور ۹۷ از اول تا شانزدهم بهمن ۹۶ برگزار شد و تعداد ۹۵۱ هزار و ۸۵ نفر در این مرحله ثبت نام کردند.

توکلی اظهار داشت:

مشاوره تحصیلی: فروردین‌ماه ازاین‌جهت که قرار است حدود پنج ششم مباحث آزمون سراسری موردمطالعه و آزمون قرار گیرد از اهمیت زیادی برخوردار است. هم تجربه و هم برنامه‌ی سالانه‌ی موسسه‌هایی که آزمون‌های آزمایشی برگزار می‌کنند این موضوع را تائید می‌کنند.

در برنامه‌ی سالانه‌ی سنجش در 31 فروردین کل کتاب‌های پایه‌ی دوم و سوم مورد آزمون قرار می‌گیرد و داوطلبانی که در آزمون‌های سنجش شرکت می‌کنند باید خود برای این آزمون آماده نمایند.

در برنامه‌ی سالانه‌ی گزینه دو در 17 فروردین، پایه‌ی سوم و بخشی از پیش‌دانشگاهی 2 و در آزمون 31 فروردین پایه‌ی دوم و بخش دیگری از پیش‌دانشگاهی 2 مورد آزمون قرار می‌گیرد.

در برنامه‌ی سالانه‌ی قلم چی و گاج هر دو در 7 فرودین درس‌های عمومی دوم + زبان فارسی و زبان انگلیسی سوم و بخشی از درس های اختصاصیِ پایه (دوم / سوم)، در آزمون 17 فروردین پیش‌دانشگاهی 1 (تکرار آزمون 22 دی) و در 31 فروردین بخشی از درس‌های عمومی پایه‌ی سوم، بخشی از درس های اختصاصیِ پایه (دوم / سوم) و بخشی از پیش‌دانشگاهی 2 مورد آزمون قرار می‌گیرد.

لینک دریافت کامل مقاله pdf

لینک دریافت کامل مقاله pdf

مشاوره تحصیلی: در آزمون سراسري 1396، 167 هزار و 46 داوطلب گروه آزمايشي علوم انساني در جلسۀ آزمون حضور داشتند. در اين گروه، به جز درس فلسفه، در تمامي دروس، تعدادي از داوطلبان به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح داده‌اند؛ در اين ميان، درس اقتصاد با 1531 داوطلبي که به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح داده‌اند، وضعيت بهتري نسبت به ساير دروس اين گروه آزمايشي دارد.

  از سوي ديگر، تعداد قابل توجهي از داوطلبان، به کمتر از 10 درصد سؤال‌هاي هر درس پاسخ صحيح داده‌اند؛ براي مثال، در درس زبان و ادبيات فارسي عمومي، تعداد 109 هزار و 687 داوطلب به کمتر از 10 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح داده‌اند؛ به عبارت ديگر، بيش از 65 درصد داوطلبان، دانش و آمادگي لازم را براي پاسخگويي به سؤال‌هاي اين درس نداشته‌اند. متن کامل را در ادامه به صورت فایل pdf  دریافت نمایید.

 فایل pdf را اینجا دریافت نمایید(با طراحی و شکل خواناتر)

منبع: پیک سنجش18 دی 1396 سال بیست و دوم شماره 40 ص12