مشاوره تحصیلی : بر اساس دستورالعمل های فعلی «دانش آموزی که در پایه ی دوم متوسطه به تحصیل اشتغال دارد چنان چه متقاضی تغییر شاخه یا رشته باشد با نظر مشاور و شرکت در امتحان درس هایی که برای تغییر رشته لازم است می تواند در پایه ی سوم به شاخه یا رشته دل خواه هدایت شود» . دانش آموز ضمن تکمیل نمون برگ تقاضای تغییر رشته (دو هفته قبل از امتحانات خرداد یا شهریور) بایستی در خرداد یا شهریور در امتحانات مربوط شرکت نماید و در صورت کسب نمره قبولی در کلیه ی درس های مربوط، با تغییر رشته ی وی موافقت می شود.

هر چند امکان تغییر رشته در سال دوم و حتی سوم وجود دارد اما دانش آموز بایستی در سال اول با انتخاب رشته ی صحیح خیال خود را آسوده نماید و مجبور به پرداخت هزینه های تغییر رشته نشود، به خصوص اینکه در برخی موارد مجبور است حدا اقل در امتحان چهار درس شرکت نماید و بایستی در کلیه ی درس ها نیز نمره ی قبولی را کسب نماید. در جداول زیر درس های تغییر رشته مشخص شده است :

جدول درس های تغییر رشته ی دوره ی متوسطه(دوم به سوم)

شاخه / رشته

ادبیات و علوم انسانی

علوم و معارف اسلامی

علوم تجربی

ریاضی فیزیک

فنی و

حرفه ای

نام دروس تغییر رشته*

جامعه شناسی 1

عربی 2

(ویژه انسانی)

جامعه شناسی 1

عربی 2

(ویژه معارف)

فیزیک 2 و آز

شیمی 2 و آز

ریاضی 2

زیست 1 و آز

فیزیک 2 و آز

شیمی 2 و آز

ریاضی 2

هندسه 1

کلیه دروس اختصاصی

رشته ی مربوط

*نیاز به شرکت در امتحانات دروس مشترک که نمره قبولی  در آنها کسب شده نمی باشد

تذکر مهم : 

—7-112- درسهای گذرانده شده دانش آموزی که با تقاضای تغییر شاخه یا رشته وی موافقت می شود با درسهای رشته جدید مطابقت داده می شود و درسهای مازاد در سقف مجاز بعنوان درسهای انتخابی (و درسهای اختیاری در شاخه کاردانش) پذیرفته می شود و دانش آموز موظّف است سایر درسهای عمومی و اختصاصی پایه دوم رشته جدید را که نگذرانده است با رعایت سایر ضوابط انتخاب کند و بگذراند .

جدول درس های تغییر رشته ی دوره ی متوسطه(سوم  به چهارم/پیش دانشگاهی)

دوره پيش دانشگاهي 

نوع ديپلم

علوم رياضي

علوم تجربي

علوم انساني

معارف اسلامي

هنر

رياضي فيزيك

----

زيست شناسي (1)

زيست شناسي (2)

عربي (3)انساني

ادبيات فارسی تخصصي

عربي(3) معارف

اصول عقايد2

طراحي (1)   

تاريخ هنر ايران  

تاريخ هنر جهان  

مباني هنرهاي تجسمي

علوم تجربي

جبرواحتمال

حسابان

-----

عربي (3)انساني

ادبيات فارسی تخصصي

عربي(3) معارف

اصول عقايد2

ادبيات وعلوم انساني

جبرواحتمال

حسابان

فيزيك (3)

زيست شناسي (1)

زيست شناسي (2)

شيمي(3)

-----

عربي(3) معارف

اصول عقايد2

علوم ومعارف اسلامي

جبرواحتمال

حسابان

فيزيك (3)

زيست شناسي (1)

زيست شناسي (2)

شيمي(3)

نياز به شرکت در آزمون تغییر  نیست

----

فني وحرفه اي

جبرواحتمال

حسابان

زيست شناسي (1)

زيست شناسي (2)

عربي (3)انساني

ادبيات فارسی تخصصي

عربي(3) معارف

اصول عقايد2

كاردانش

جبرواحتمال

حسابان

فيزيك (3)

زيست شناسي (1)

زيست شناسي (2)

شيمي(3)

عربي (3)انساني

ادبيات فارسی تخصصي

عربي (3) معارف

اصول عقايد2

جدیددانلود فایل zip جهت چاپ پوستر انتخاب رشته و تغییر رشته در دوره ی متوسطه 

اندازه پوستر A2  یعنی 42*59 سانتی متر

نمونه پوستر 

دیدگاه‌ها
#6 الهام 1394-05-31 07:40
سلام.من از دوم ریاضی رفتم دوم هنرستان موسیقی.حالا آیا می تونم برای بار دوم تغییر رشته بدم و برم دبیرستان هنر نظری را بخونم؟

پاسخ مشاور : تغییر رشته در دوره متوسطه یک بار انجام می شود اما به آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش هم مراجعه کنید
#5 نسترن 1394-05-19 12:10
سلام ببخشید در مورد تغییر رشته ریاضی به تجربی مدارس خاص معدل سال دوم ونمره درس چیزی گفته نشده متشکر

پاسخ مشاور : از نظر قانونی برای تغییر رشته همان نمره 10 کافی است. اما برای ادامه تحصیل در مدارس خاص قانون همان مدارس اعمال می شود
#4 محمد 1394-05-08 05:58
سلام. کسی که دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی را هم گذرانده و پس از چند سال بخواهد تغییر رشته دهد و به رشته انسانی زیر شاخه الهیات برود چگونه باید اینکار را انجام دهد؟ آیا باید دوباره از سال دوم دبیرستان رشته انسانی شروع کند یا اینکه کنکور انسانی شرکت کند و رشته مورد نظر را انتخاب کند؟

پاسخ مشاور : می تواند در کنکور گروه آزمایشی انسانی انتخاب کند و رشته های مورد علاقه خود را انتخاب کند.
نیاز به تغییر رشته نیست.
در دفترچه شماره یک ازمون سراسری این مطلب قید شده است.
#3 سعیده 1394-04-14 07:15
سلام خسته نباشید.من الان سوم ریاضی رو تموم کردم و نمیخوام سال چهارم یا ویش دانشگاهی رو بخونم میخوام برم فنی معماری ولی امسال مرداد ماه کنکور دارن نمیدونم شرایطش چجوریه و باید چیکار کنم.میشه توضیح بدین.ممنون.

پاسخ مشاور : سلام . شما می توانید دیپلم کاردانش بگیرید و در آزمون دانشگاه فنی و حرفه ای شرکت نمایید.
#2 ....... 1394-03-20 09:27
با عرض سلام و خسته نباشيد
ميخواستم بپرسم درسته كه قوانين تغيير كرده و هركس در هر رشته باشه اگه بخواد كنكور رشته ي ديگه اي رو بده ٢٥ درصد معدل براش صفر در نظر گرفته ميشه؟ چون من خودم دوست داشتم اول برم رياضي ولي بعد كنكور تجربي بدم . حالا نميدونم اين درسته يا نه

پاسخ مشاور :
در صورت مغایرت دیپلم با گروه آزمایشی ثبت نامی در کنکور سوابق تحصیلی حذف نمی شود بلکه میزان آن با توجه به نوع دیپلم تغییر می کند.
در دفترچه کنکور سال گذشته و پیک سنجش میزان آن دقیقا ذکر شده است
#1 پریسااردشیردوانی 1393-12-10 15:20
عالی و بسیار پر محتوا شاد و پایدار باشید

You have no rights to post comments